Ziemeļu medus no Latvijas

Ziemeļu medus no Latvijas

Latvija atrodas Ziemeļeiropā, mūsu platuma grādos atrodas tādas Skandināvijas zemes kā Dānija un Zviedrija. Dēļ ģeogrāfiskās atrašanās vietas, reizēm arī Baltija tika pieskaitīta pie Skandināvijas reģiona, kopā veidojot Baltoskandiju.

Mūsu valsts atrodas klimatiskajā zonā, kurai raksturīga liela ziedošo augu dažādība vienuviet un samērā īss ziedēšanas periods, tāpēc augu nektārs izdalās koncentrētāks, satur vairāk biologiski aktīvo vielu, bet lielā nektāraugu dažādība nodrošina medus vērtīgo īpašību daudzpusību.

Zemāk esošajā attelā ir redzams, ka ap 60 % no visas Latvijas valsts teritorijas pārklāj meži. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība sastāda 29.2 % no visas Latvijas valsts kopējās zemes platības. Salīdzinājumā ar citām eiropas valstīm, mums ir krietni mazāk lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kas palīdz saglabāt daudzveidīgu ziedu dažādību.

Latvijā AAL (augu aizsardzības līdzekļi) pielietojuma intensitātes apjoms ir viens no vismazākajiem Eiropa Savienībā.

ES ir statistika par izplatītajiem AAL apjomiem, kā arī lauksaimniecībā izmantotās zemes platībām, ko var izmantot lietošanas intensitātes aptuvenai novērtēšanai. Baltijas valstīs lietošanas intensitāte kopumā ir būtiski (trīs reizes) zemāka nekā vidēji Eiropā.

Ko tas nozīmē ?

Tas nozīmē, ka vide un līdz ar to arī augu nektārs ko bites ievāc ir tīrāks un medus kvalitatīvāks.

Līdz ar to arī AAL atliekvielas Latvijas auglos un darzenos ir vidēji būtiski zemākas nekā ES.

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) apkopo un publicē Eiropas savienības dalībvalstīs veikto AAL atliekvielu pārtikā monitoringa rezultātus. Jaunākajā publicētajā ziņojumā apkopoti 2017.gada rezultāti.

Katru gadu rezultāti, protams, svārstās, taču kopumā Ziemeļeiropas un Baltijas valstu izcelsmes pārtika ir salīdzinoši tīrāka nekā citviet Eiropā.

Antibiotikas un citas atliekvielas

Latvija ir ES dalībvalsts un biškopji Latvijā drīkst izmantot tikai ES reģistrētus preperātus bišu ārstēšanai. Latvijā un ES NAV atļauta antibiotiku lietošana bišu slimību ārstēšanā, kas var nonākt kā atliekvielas medū un kuras nereti pielieto tādas lielvalstis kā, piemēram, Ķīnā un ASV.

Tāpat tas ir nelegāli ievest un izplatīt no Krievijas ievestus preperātus kā arī tos izmantot bišu ārstēšanai.

Secinājums: Ja Latvijas biškopis dravo ar atļautām metodēm, tad varam uzskatīt, ka Latvijā saražotā biškopības produkcija ir ļoti augstvērtīga un konkurētspējīga mūsdienu eiropā un pasaulē !

Izmantotie avoti:

LBB brošūra, vīkipēdija;

Izplatītie apjomi – https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20181015-1

Zemes platības – https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-datasets/-/tag00025

EFSA (European Food Safety Authority), 2019. Scientific report on the 2017 European Union report on pesticide residues in food. EFSA Journal 2019;17(6):5743, 152 pp. (https:// doi.org/10.2903/j.efsa.2019.574)

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/ka-labak-dziivot/pesticidi-lauksaimnieciba-vai-ir-risinajums-kas-apmierina-biskop.a117609

https://www.saeima.lv/petijumi/LIZ_tirdzniecibas_ierobezojumi_24102017.pdf

Leave a comment:

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *